Valldemosa je pro mne jedním z nejkrásnějším pokladů Mallorky

Valldemosa je jedním z nejzajímavějších a pro mě i nejkrásnějších míst pro výlet na Mallorce. Pokud máte alespoň trochu zvídavého ducha, nezůstávejte jen na pláži, vezměte si na pár dní auto nebo si zaplaťte u Vaší CK výlet a vyrazte!
Pohádkové městečko s klášterem Valldemosa leží přímo v srdci pohoří Serra de Tramuntana (Sierra de Tramuntana). Projížděly jsme mandlovými háji, sem tam se u silnice pohupoval ve větru fíkový keř se šťavnatými temně fialovými plody, které přímo vybízely k zastavení.
I když jsme se nacházely v pohoří Tramuntana a bylo zde chladněji než u moře, pořád to ještě stačilo na to, abychom všude viděly rozkvetlé mandarinky a pomeranče. Stromy zároveň kvetly i plodily, a tak si člověk připadal jako někde v tropech.
Ještě pár zatáček, serpentýny se tady táhly jako klubko neposlušných háďátek, a už jsme viděly barokní věžičku kláštera.

Valldemosa je vůbec zvláštní město. V horách jsou hlavně klasické kamenné vesničky, jako například úchvatná Deia, a najednou se před vámi mezi květy oleandrů vyloupne barokní fasáda v plné parádě.

Většina turistů sem ale míří za jedním jediným cílem- a to vidět na vlastní oči místo, kde pobýval slavný pár… všichni totiž chtějí vidět slavnou Cartuchu ( Cartoixa de Valldemosa nebo také Real Cartuja de Jesus de Nazarena), tedy královský kartuziánský klášter…

 Z kláštera se později stalo výletní místo a sloužilo turistickému ruchu. Jedním z nejslavnějších ´turistů´, který zároveň patřil mezi jedny z prvních, byl polský skladatel Frederic Francois Chopin, který zde pobýval v zimě 1838- 1839 několik měsíců i se svou přítelkyní George Sandovou.

Francouzská spisovatelka ale byla hodně moderní, což místní vesnické obyvatelstvo neslo dost s nechutí, ona zase s nechutí nesla a ve svých dílech si z nich tropila švandu. Napsala zde své dílo ´Zima na Mallorce´.

Ona byla na tu dobu dosti svérázná (on už samotný fakt, že byla žena, psala, byla Francouzska a procházela se nesezdaná s mužem muselo působit v té době dosti divoce), ale ona šla ještě dál, nosila pobuřující kalhoty a kouřila jako muž.

Dnes už celý komplex včetně zahrad slouží jako muzeum, můžete si jednotlivé pokoje projít a podívat se, jak tady nejen oba slavní umělci bydleli.

Na Chopinovu počest se tady pořádají koncerty. V rámci základní prohlídky tak můžete vidět klášterní kostel, starou lékárnu s původním vybavením, knihovnu, několik klášterních cel a také královská palác Palau del rei Sanc.
Vstupné stojí 8 EUR.

 Královský palác (Palau del rei Sanc /Palacio Rey Sancho) přiléhá těsně ke klášteru a nechal ho ve Valldemose postavit španělský král Jakub II. pro svého nemocného syna Sancha, který trpěl těžkým astmatem a zdejší vzduch mu velmi prospíval.

Když byl ostrov v roce 1399 připojen ke španělskému Aragonu, tak ho král přenechává řádu kartuziánských mnichů. Palác je v dnešní době přístupný a kromě přepychově zařízených komnat se můžete podívat i do sálu, kde se pravidelně konají klavírní koncerty.

Hrají se samozřejmě hlavně Chopinovy skladby. V těchto prostorách se často konají i různé rauty a svatby.
Každoročně se zde také v srpnu pořádá mezinárodní festival Chopinovy hudby s názvem „Festival Internacional de Chopin de Valldemossa“. V roce 2015 to byl již 35. ročník.

Po prohlídce paláce doporučuji ještě vyhlídku Miranda des Lladoners, odkud je opravdu krásný výhled na městečko a horské svahy pod palácem. Vyhlídka je v podstatě hned vedle Paláce, tak si ji nenechte ujít.

A pokud se chcete v parném létě skrýt na chvíli ve stínu a nabrat sil, doporučuji projít se alespoň na chvíli v překrásných zahradách hned vedle kláštera- Jardin de Rei Joan Carlos I. Odtud je hezký pohled právě na barevnou věž klášterního kostela, tak doporučuji k focení.
Jinak všude ve městě a v okolí kvetou nádherně oleandry, takže celý komplex se dá vyfotit i s touto barevnou (a hlavně voňavou) kompozicí.

Při procházce kouzelnými kamennými uličkami města Valldemosa si určitě všimnete na domech keramických náboženských obrázků s postavou Sv. Kateřiny Thomas (Santa Catalina Thomas), která se ve Valldemose v roce 1531 narodila a roku 1930 byla papežem prohlášena za svatou.

Zdejší lidé ji často nazývají „La Beateta“. Často je u obrázku ještě napsáno „Santa Catalina Thomas, pregau per nosaltre“ (přeloženo „Svatá Kateřino Thomas, oroduj za nás“). Ve Valldemose je přístupný veřejnosti i její rodný dům s kaplí- Casa Natal de Santa Catalina Thomas.
Pokud budete na Mallorce 28. července, nenechte si ujít slavnostní průvod, který zde prochází městem (Fiesta del Carro Triunfal de la Beata).
Ale pokud nemáte moc rádi davy a chcete si v klidu město projít, tak se tomuto datu raději vyhněte.

Další svátkem je 24. srpen- tedy den sv. Bartoloměje (Festes de Sant Bartomeu), který je patronem obce.

Pokud Vám nevadí malá procházka s výšlapem, doporučuji ještě po cestě (směr na městečko Deia, asi 4 km za Valldemosou) navštívit poustevnu Ermita de Valldemosa (někdy také nazývaná Ermita de la Santissima Trinitat). Stavba pochází z roku 1648 a ještě dnes ji obývají členové náboženské komunity.

Při návštěvě ale prosím respektujte jejich rozjímání a chovejte se tiše. Z Poustevny je také nádherný výhled na moře.

Pokud se chcete po celodenním výletě osvěžit u moře, doporučuji sjet serpentinami (cesta je dlouhá asi 6 km, ale vzdušnou čarou jsou to jen 2 km) až k moři do malého rybářského přístavu Port de Valldemosa (Sa Marina), kde je roztroušeno několik kamenných domků.


Dříve patřily rybářům, dnes jsou to rezidence na exkluzivní adrese. Jeden z domů vlastní i slavný hollywoodský herec Michael Douglas, kam pravidelně jezdíval se svou ženou Catherine Zeta-Jonesovou na dovolenou.
V přístavu je hezká rybí restaurace s terasou hned nad mořem a příjemná poklidná oblázková pláž- doporučuji, určitě si to užijete. Budete mít pocit, jako kdyby se tady zastavil čas.

Mrkněte i na výhodné letenky 🙂

Zajistěte si na svou dovolenou on-line cestovní pojištění s AXA Assistance s 50 % slevou. Máte vše naklikáno za 2 minuty a můžete hned vyrazit 🙂

DALŠÍ ČLÁNKY O MALLORCE SI MŮŽETE PŘEČÍST ZDE:

Palma de Mallorka Vás nadchne svou architekturou

Baleárské ostrovy- Mallorka, Menorka a Ibiza

 

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhni si e-book ZDARMA:
  • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
  • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
  • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
  • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
  • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
  • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
  • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
  • Sady Omalovánek na cesty: