Palma de Mallorka vás nadchne svou architekturou

Bydlela jsem celé léto v Arenalu, což je kousek od Palma de Mallorky.

To město jsem úplně milovala a ráda jsem se procházela v jeho historických uličkách.

Neustále jsem objevovala nová kouzelná zákoutí, pátia starobylých domů plné květin a výzdoby a nikdy mne neomrzel pohled od nábřeží na dechberoucí katedrálu s jezírkem v popředí. Velmi fotogenické, doporučuji 🙂

Je zde i spousta obchůdků, restaurací a butiků a tak nějak tuším, že nezůstane jen u procházky.

Mě se ty „procházky“ většinou dost prodražily 🙂

Ale už Vás nebudu napínat, pěkně se posaďte do ušáku a nechte se unést virtuálně na Mallorku…

 Palma de Mallorca je se svými 300 000 obyvateli největším městem Baleárských ostrovů a je zároveň i jejich hlavním městem.

Palma byla založena Římany a o prvenství soutěžila s dnešní Alcúdií (římská Polentia).

   Nejznámější památkou je katedrála La Seo (Katedrála světla), kterou postavil počátkem 13. století aragonský král Jakub I.

Pozdně-gotická katedrála byla několikrát přestavována, dostavěna byla v podstatě až v 17. století.

Nejznámější rekonstrukce na ní prováděl katalánský architekt Antonio Gaudí („trnová koruna“ osvětlení oltáře a pravá kazatelna).

Na východní stěně je růžice (=rozetové okno) z 15. století o průměru přes 11 metrů, která je největší gotickou růžicí v Evropě. Skládá se z 1236 sklíček.
Dříve stála katedrála na břehu moře, ale dnes ji od něho dělí několikaproudá silnice Paseo Marítimo. Aby katedrála neztratila svou tvář (odlesk na vodní hladině), bylo před ní vybudováno umělé jezero s vodotryskem.
Ke vzniku katedrály se váže legenda: když král Jakub I. plul se svou flotilou k Baleárským ostrovům, zastihla je silná bouře a všichni měli strach, že se utopí.

Král se začal na palubě modlit k panence Marii. Poté bouře ustala a král jí slíbil postavit katedrálu na nejkrásnějším místě ostrova.

Postavil tak katedrálu, která patří k pěti nejkrásnějším katedrálám ve Španělsku.
 Katedrála La Seo je postavena ze žlutého mallorského pískovce ze Santanyí, ze kterého byla postavena mešita stávající původně na tomto místě a po porážce Arabů ve Španělsku byla rozebrána ke stavbě katedrály. Je 44 metrů vysoká, 55 metrů široká a 161 metrů dlouhá.


Svůj přídomek „katedrála světla“ nese díky četným vitrážím, které pouští dovnitř slunce a interiér je nádherně osvětlen. Katedrála La Seo je impozantní stavbou s opěrnými oblouky a pilíři, se zvonicí s devíti zvony a s věžemi vysokými přes 60 metrů.

Klenba střední lodi (je dlouhá 110 metrů) je nesena 14 sloupy. Jména architektů a malířů ale nejsou známa.
V kapli Nejsvětější Trojice je hrobka mallorských králů (Jaume II. a Jaume III.- Jakub II. a Jakub III.).
Z terasy nad jižním portálem (Puerta del Mirador) se dopoledne naskýtá krásný výhled na město a záliv.
Katedrála má tři brány: Puerta del Mirador, která se otvírá směrem do zátoky.

Do katedrály se vstupuje pozdně-gotickou branou l´Almoina a třetí brána Puerta Major je postavena v renesančním stylu.
Katedrála se nachází na Plaza Almoina.

V sezóně (od 1. června do 30. září) je otevřena pro turisty od pondělí do pátku v časech 10:00 – 18:15 a v sobotu od 10 hodin do 14:15., mimo sezonu se zavírá o hodinu dříve.
Vstupné do katedrály a do muzea je 7 EUR.
Pokud sem chcete zajít na mši, tak jsou v katedrále o sobotách mezi 9 a 19 hodinou a o nedělích a svátcích je mše 9- 10:30 a od 12 hodin jsou mše v jazyce mallorquí.

Hned vedle katedrály stojí královský palác Almudaina, původně arabský Alcazar postavený jako sídlo maurských vezírů.

Později se stal rezidencí aragonských králů a dnes slouží jako úřední sídlo španělskému králi při jeho pobytu na Mallorce (dříve tady trávil celý srpen).

Dnešní průčelí paláce je z 15. století a mísí se na něm arabské a křesťanské prvky. Před průčelím paláce je nádherná Královská zahrada S´Hort del Rei. V paláci je nádherné nádvoří zdobené arkádami a s kaplí Sv. Anny z 13. století.
Vstupné do paláce je 3 EUR a středy bývají zdarma.

Za návštěvu stojí také hrad Castell de Bellver (adresa Camilo José Cela), který je vystavěn na kopci nad městem (v nadmořské výšce 112 m) a odkud je nádherný výhled nejen na samotnou Palmu de Mallorka, ale i okolí města.

I samotný název „Bellver“ znamená v katalánštině „krásný výhled“. Hrad byl postaven v gotickém stylu (začal jej stavět král Jakub I.- Jaume I.- který byl první křesťanský panovník na Mallorce, ale něž se hrad dostavěl, zemřel a byl dokončen v roce 1309 až za vlády jeho syna krále Jakuba II.) a má poněkud zvláštní tvar: kruhový půdorys se čtyřmi kruhovými věžemi.

Patří k nejstarším kruhovým hradům v Evropě. Hrad měl připomínat vítězství křesťanství nad islámem.
Uprostřed dvoupatrového hradního paláce je krásné kruhové nádvoří lemované arkádovými oblouky. V přízemí jsou za románskými oblouky antické sochy.

Z prvního patra, které zdobí gotické oblouky, se dá vyjít po schodech do druhého patra- na střešní terasu hradu s kouzelným panoramatickým výhledem.
Ve 14. století dvakrát odolal válečným útokům i tomu poslednímu v roce 1521.
Ve středověku sloužil hrad nejen jako královská rezidence, obranná pevnost, úkryt před pirátskými nájezdy nebo morovou epidemií, ale několikrát i jako vězení.

V jeho kobkách skončili dokonce i příslušníci rodu, jenž nechal hrad postavit- byla zde uvězněna vdova po králi Jakubovi III. (Jaume III.) i se svými syny; dále zde byl vězněn i známý politik Gaspar Melchor de Jovellanos.
Vězení, někdy nazývané jako La Olla, zde fungovalo až do roku 1915.
Byla zde dokonce i mučírna, pro kterou využili podzemní místnost s kruhovým otvorem ve stropě, kde se měla původně shromažďovat stékající voda ze střechy.
Stejně jako u jiných hradů, tak i zde byly tajné podzemní chodby a jedna prý měla ústit až do paláce Almudaina.

Dnes je v Castille de Belver muzeum města Palma de Mallorka (Museu d´Historia de la Ciutat). V prvním patře si můžete prohlédnout jednotlivé sály a pokoje, jako jsou např.

Saló del Tron (Trůnní sál), kapli Capella de San Marc, Sala de les Reines de Mallorca (Královský sál), Sala de Jovellanos (místnost, kde byl vězněn Gaspar Melchor de Jovellanos), Collecció Despuig (místnost s uměleckou sbírkou kardinála Despuig) a Cuina (kuchyň).

Nejkrásnější pohled na Palmu se odtud naskýtá pozdě odpoledne, takže pokud sem míříte, naplánujte si čas pro nejlepší focení.

Vstupné je 2,60 EUR, děti do 14 let mají vstup zdarma. Studenti a senioři platí vstupné 1,05 EUR. Středy jsou zdarma.

Další gotickou památkou je bývalá námořní burza La Lonja, která je dnes stejně jako katedrála oddělena od moře. Byla vystavěna v letech 1426- 1451 a je mistrovským dílem Guillerma Sagrery.

Vnitřní prostor má rozměry 24×40 m a nádherně ho osvětlují velká bohatě zdobená gotická okna. Interiér je zdoben šesti spirálovitě točenými sloupy, které nesou klenbu.

Dnes je budova využívaná jako reprezentativní místo pro výstavy starého i moderního umění.

Pokud se v době Vašeho pobytu bude v této překrásné stavbě nějaká výstava konat, doporučuji ji navštívit, protože je to jediná příležitost, jak si prohlédnout tento skvost i vevnitř, určitě stojí za to.

Další památkou na dobyvatele ostrova jsou dodnes zachované Arabské lázně.

Pokud se rádi procházíte starými kamennými uličkami, tady o ně určitě nebude nouze. Stačí projít okolí kolem katedrály a Almudainy a v rozpáleném létě zde naleznete trochu stínu.

Jsou zde malé parčíky, fontány i stará patia, neboli dvorky starých domů, typické pro Španělsko. Dříve zde probíhala, a dost často se tomu děje i dnes, i část společenského života lidí bydlících v daném domě.

Bývala zde nezřídka studna, jsou tu záhonky nebo alespoň palma či květináče, které oživí kamenné stavby.

Dvorky bývaly zdobené erby majitelů, ozdobným kováním či sochami.

Při toulkách po pevninském Španělsku jsme často v takovýchto domech nocovali a musím přiznat, že pokoj s oknem do patia je mnohem příjemnější a chladnější než pokoj s oknem do rušné a prašné ulice, takže patio funkci určitě plní.

Zajistěte si na svou dovolenou on-line cestovní pojištění s AXA Assistance s 50 % slevou. Máte vše naklikáno za 2 minuty a můžete hned vyrazit.

Líbil se Vám článek? Chcete do budoucna dostávat všechny články, aby Vám nic neuniklo? Zanechte mi zde Váš e-mail a všechny články a dárečky jsou Vaše.

Další články o Mallorce si můžete přečíst ZDE:

Valldemosa je pro mne jedním z nejkrásnějších pokladů Mallorky

Baleárské ostrovy- Mallorka, Menorka a Ibiza

 

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhni si e-book ZDARMA:
  • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
  • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
  • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
  • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
  • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
  • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
  • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
  • Sady Omalovánek na cesty: