New York- co rozhodně musíte vidět :-)

Nedávno jsme se se sestřenkou bavily o životě a zrovna se chystala do New Yorku a ptala se mě, co si nenechat ujít. To mě vedlo k myšlence sepsat z mého pohledu „MUST“, co tam rozhodně musíte navštívit a bez čeho se prostě domů nemůžete vrátit.

Tedy je to můj pohled a to jsem ještě stejně nestihla všechna místa, která jsem měla na mapě zakroužkovaná.

Na začátek bych poznamenala, že jsem tam byla si před osmi lety, tak se možná nějaké věci mohly změnit, ale určitě to nebude nic dramatického.

   Jak jsem se dopravovala:

Už z letiště jsem vyrazila na metro, kterým jsem dojela až na Manhattan, kde jsem měla zajištěné bydlení. Bylo to bez problémů a přestupů, část dráhy byla ze začátku i nad zemí, tak jsem krásně mohla pozorovat probouzející se město, protože jsem přiletěla ráno po nočním letu. Metrem jsem se potom bez problémů pohybovala i nadále při přesunech, ale pohybovala jsem se převážně po Manhattanu.

Jinak jsem hodně chodila pěšky, město mě úplně uchvátilo a vychutnávala jsem si ulice, kde měla snad každá jiný ráz. Little Italy, čínská čtvrť, 5th Avenue, Broadway, Time Square… Byla jsem v New Yorku zrovna v předvánočním období, kde na Vás všechno dýchalo pohodou Vánoc a všechny výkladní skříně se předháněly ve výzdobě… a to nejen, aby byla výzdoba nákladná, ale často i velmi vtipná…

Je zajímavé, jak je Manhattan plný mrakodrapů, tak jsou na ulici místa, kam snad ani slunce nedopadá a jsou pořád ve stínu, což může být v létě příjemné, ale v zimě mě to hnalo do náruče kaváren, abych se trošku prohřála.

 

   Co musíte navštívit:

1) Jako správný turista jsem hned první den vyrazila na Empire State Building. Je to nádherná budova a je z ní nádherný výhled na celý Manhattan. Navíc je Empire State Building snad nejfotografovanější (a jednou z nejfotogeničtějších) staveb v New Yorku. Nachází se na 5th Avenue a 34th Street. Vstup je z 5th Avenue. Ve vstupu se střídají různé výstavy a zde si také můžete zakoupit lístek na vyhlídky. Jedna je v 86. patře, kde je i prodej suvenýrů a myslím i nějaké občerstvení, je zde i vnější ochoz, což je super pro fotografy, protože Vám ve výhledu nebrání žádné šmouhy a odlesky na skle, jako je tomu na vyhlídce ve 102. patře, které je zároveň patrem nejvyšším. Tam si ale určitě výjezd také zaplaťte, budete mít pocit, že město vidíte úplně jinak, pro mě to byl hodně silný zážitek.

Jinak budova Empire State byla dokončena v roce 1931 a měřila na tu dobu úctyhodných 319 m, snad každý zná reprodukce fotek, jak sedí dělníci na kovovém trámu ve výšce nad městem a svačí. V té době to byla nejvyšší budova světa a toto prvenství jí vydrželo až do roku 1973, kdy byly taktéž v New Yorku postavena „Dvojčata“  World Trade Center s výškou 417 m (zničeno teroristickým útokem v roce 2001).

Empire State je budova ve stylu art deco a do její výšky se počítá i TV vysílač na její špici.

2) V New Yorku můžete v současné době vidět ještě jednu úžasnou budovu, která byla ve své době nejvyšší budovou světa, a tou je mrakodrap Chrysler. Tento mrakodrap byl postaven v roce 1930 a ve své době byl nejvyšší budovou světa (budova měří 319 m). Toto prvenství mu ale vydrželo jen rok, než byla v roce 1931 dokončena stavba Empire State Building.

Chrysler je také vystavěn ve stylu art deco a poznáte ho podle ocelové střechy, které se ve slunci oslnivě leskne a v noci je nádherně nasvícená, takže ji nelze přehlédnout.

Mrakodrap Chrysler nemá žádnou vyhlídku ani není volně přístupný, vstupovat se může jen do lobby, které je obkládané africkým mramorem.

Budovu Chrysler najdete na rohu ulic 405 Lexington Avenue a 42nd Street. Pokud sem jedete metrem, tak vystoupíte na stanici Grand Central Station.

3) A pokud už jste se nabažili pohledu na Chrysler, tak se zajděte podívat do Grand Central Station, který je v podstatě hned vedle. Není to jen obyčejné vlakové nádraží, ale je to v podstatě umělecké dílo a skvělý inženýrský počin. Hlavní nádraží bylo otevřené v roce 1913. Dnes má 44 nástupišť a 67 kolejí ve dvou patrech, obě pod zemí, a projede tudy denně 550 vlaků. Celému prostoru dominují hodiny zdobené antickými sochami Athény, Merkura a Herkula a hodiny jsou jakýmsi symbolem celého nádraží. Na stropě je na pozadí noční oblohy namalováno 2500 hvězd.

Po útocích ze září 2001 visí ze stropu americká vlajka.

Grand Central Station najdete na rohu ulic Lexington Avenue a 42nd Street.

4) Nenechte si ujít ani procházku po Wall Street se slavnou Burzou (New York Stock Exchange), která ulici proslavila. Od té doby má ve Finanční čtvrti (Financial District) své sídlo mnoho burzovních i neburzovních trhů, jako třeba NYSE, NASDAQ, AMEX, NYMEX a NYBOT. Wall Street je úzká, takže se budova Burzy těžko fotí, ale určitě si nějaký pěkný úhel najdete, stojí to za fotky, je to pěkná budova v historickém stylu.

Jinak ulice  Wall Street (Wall znamená v angličtině „zeď“) dostala své jméno po zdi, která tvořila nejsevernější část původní osady New Amsterodam a chránila jim před původními domorodými kmeny. Původně zde bylo jen dřevěné oplocení parcel a rezidencí, ale v roce 1653 byla zesílena palisádami a hlínou na čtyřmetrovou obrannou zeď.

Za počátek Americké burzy se zde dá považovat strom platan, který stál ve spodní části Manhattanu, a pod ním se na konci 18. Století začali scházet obchodníci a dohadovali si obchody. V roce 1792 podepsali obchodníci tzv. Buttonwoodskou (v překladu platanovou) dohodu, která je vlastně počátkem burzovního obchodování.

5) Pokud už jsme v jižní části Manhattanu, tak odtud můžeme vyrazit na plavbu k Ostrovu svobody se Sochou Svobody (Statue of Liberty). Socha Svobody je dnes už jakýmsi univerzálním symbolem demokracie a svobody. Z Manhattanu Vám její výška nepřijde ani nijak závratná, ale jak se k ní blížíte, je pravdu ohromující, a tak i měla působit na všechny, kteří do New Yorku připlovali. Je totiž situovaná na malém ostrůvku v ústí řeky Hudson a je pomyslnou vstupní branou do NY při plavbě.

Samotná socha je vysoká 46 metrů a stojí na podstavci vysokém 47 metrů, takže pochodeň sochy ční do výše závratných 93 metrů. Ústa mají šířku 91 cm, pravá paže, držící pochodeň, je dlouhá 12,8 m. V levé ruce drží socha desky, které představují vyhlášení nezávislosti, je na nich napsáno „JULY IV MDCCLXXVI“, tedy 4. Července 1776, datum vyhlášení deklarace nezávislosti.

Socha stojí na Ostrově svobody od roku 1886 a vyjadřuje pomoc, kterou jako jediná poskytla Francie osadníkům, kteří bojovali za nezávislost proti Velké Británii. Socha Svobody je darem Francie, její nosnou konstrukci navrhl sám Gustave Eiffel, autor slavné Eiffelovy věže v Paříži. Nejprve sochař F. A. Bartholdi navrhl hliněný model velikosti člověka, potom se vyrobil 3-metrový model, potom ještě model ve velikosti 1ú4 skutečné sochy a nakonec skutečná velikost. Socha Svobody byla ve Francii věnována americkému velvyslanci, poté byla rozebrána na části a na francouzských lodích dopravena do Ameriky, kde ji dva roky skládali.

Dnes se můžete dostat bez problémů na vyhlídku na podstavci, dále se dá po schodech vevnitř sochy vystoupat až do čelenky, odkud je opravdu krásný výhled. Je zde ale velký nával a na tuto prohlídku se musíte dopředu registrovat, někdy i několik měsíců dopředu, což člověk neplánuje vždy tak dlouho dopředu. V konstrukci byly schody ještě k vyhlídce v pochodni, ta byla ale v roce 1916 uzavřena a veřejnosti je nepřístupná. Po teroristických útocích 11. září 2001 byla čelenka Sochy uzavřena, otevřeli ji až v roce 2009.

 6) Z dolního Manhattanu musíte rozhodně vyrazit i na Brooklynský most (Brooklyn Bridge), který je dvoupatrový, ve spodním patře jezdí auta a v horním patře je promenáda pro pěší. Brooklynský most patří k nejstarším visutým mostům ve Spojených státech. S jeho stavbou se započalo 3. ledna 1870 a otevřen byl po dlouhých 13 letech 24. května 1883. V té době to byl největší visutý most na světě a byl to první visutý most, kde byla použita ocelová lana.

Most měří 486,3 metrů a spojuje Manhattan a Brooklyn a přetíná řeku East River. Je to krásná stavba, jak se nad Vámi klenou lana a vytváří geometrické obrazce, je hodně fotogenický a určitě každého nadchne- já se odtud nemohla odtrhnout, a to bylo venku nějakých -10°C.

7) Central park– ten v podstatě ani nemůžete minout, neustále jsem se kolem něj pohybovala. V létě je zde živo, lidé na procházce, maminky s dětmi, sportovci, je zde spousta stánků s občerstvením a malé ZOO. Central park je nezvykle velký a nezvykle tvarovaný- má tvar obdélníku a je lemován výškovými budovami. Při pohledu z výšky nelze přehlédnout, uvidíte ho z Empire State Building, ale pohled na něj uvidíte v mnohých amerických filmech a vždy ho bezpečně poznáte. Uvnitř hustě zastavěného města s výškovými budovami a mrakodrapy leží v samotném srdci 843 hektarů zeleně, trávníků, cestiček, stromů a jezírek, kam si obyvatelé města mohou jít oddechnout.

Prvotní nápad k vytvoření takového parku měl básník William Cullen Bryant, ale trvalo mnoho let, než se podařilo přimět úřady k takovému kroku. Nicméně v roce 1850 vykoupilo město kamenitou a zanedbanou plochu za tenkrát astronomickou cenu 7500 USD/akr. Se stavbou parku se započalo v roce 1860, kdy se do díla pustili společně zahradní designér Frederick Law Olmsted a architekt Calvert Vaux. Společně strávili nad tímto dílem 16 let a utratilo se 14 miliónů dolarů.

8) Metropolitní muzeum umění (Metropolitan Museum of Art; www.metmuseum.org) leží ve východní části Central parku (82nd Street a Fifth Avenue) a je nejstarší a zároveň i největší muzeum ve Spojených státech. V pondělí je Muzeum zavřené. Je to třípatrová budova, takže je třeba si dle toho vyhradit dostatek času a je lépe si předem promyslet, kam se podívat a co rozhodně chceme vidět. Navíc také zhruba každou půlhodinu v pracovních dnech (o víkendech méně často) probíhají zdarma prohlídky s průvodcem po těch nejdůležitějších a nejzajímavějších exponátech. V Muzeu jsou vystavena díla od dávných civilizací až do současnosti. Je zde pět hlavních sbírek- evropské malířství, americké malířství, primitivní umění, středověké malířství a egyptské vykopávky. Z evropských malířů můžeme obdivovat třeba díla Rembrandta, Van Gogha, Van Eycka, Degase, Moneta, Maneta, Renoira a dalších.

Část s americkým uměním je rozdělena do sekcí podle jednotlivých etap národní historie. Je zde i část věnovaná Frankovi Lloydovi Wrightovi, který je autorem kontroverzní stavby Guggenheimova muzea.

9) Guggenheimovo muzeum (The Solomon R. Guggenheim Museum; www.guggenheim.org) – toto dílo moderní architektury z pera Franka Lloyda Wrighta představuje jednu z nejlepších sbírek umění 20. století a patří také k nejznámějším galeriím moderního umění. Najdete zde díla malířů, jako byli Chagall, Kandinsky, Picasso nebo van Gogh.  Galerie stojí na rohu 5th Avenue a 89th Street.

Guggenheimova nadace založila postupem času i další muzea, a to v Bilbau, Benátkách, Berlíně, Las Vegas a mexické Guadalajaře.

Newyorské muzeum bylo založen v roce 1937 a spravuje ho Guggenheimova nadace (Solomon R. Guggenheim Foundation). Guggenheim začal počátkem 30. let minulého století sbírat díla moderního umění a roku 1937 založil Guggenheimovu nadaci na podporu právě moderního umění. Guggenheim pověřil v roce 1943 architekta F. L. Wrighta, protože od něj chtěl návrh nové budovy. Současná budova muzea pak byla postavena až po smrti Wrighta, a to v letech 1956-1959. Musela se totiž vyřešit  konstrukce stoupající rampy ve volném prostoru bez podpory sloupů, kterou vyřešil konstruktér českého původu Jaroslav Josef Polívka.

10) Mou srdcovou záležitostí bylo potom muzeum MOMA (Museum of Modern Arts; www.moma.org; budova je na 53rd Street mezi 5th Avenue a 6th Avenue). Je to soukromá muzejní instituce, která byla založena v roce 1929 a najdete zde přes 1200 obrazů od 500 umělců z 39 zemí. Jsou zde sochy, fotografie, grafiky, kresby, malby, umělecké knihy i filmy. V knihovně a archivech MOMA je přes tři sta tisíc knih, uměleckých knih a časopisů od více než sedmdesáti tisíc autorů.

Mezi nejznámější autory zde patří  Pablo Picasso, Andy Warhol, Vincent van Gogh, Salvador Dalí, Paul Gauguin, Claude Monet, Henri Mattise, Paul Cézanne, Jackson Pollock, Frida Kahlo nebo třeba Max Ernst.

Z českých autorů zde najdete díla třeba známého fotografa Františka Drtikola nebo malíře Františka Kupky.

Samozřejmě je spousta dalších míst a budov, které budete při Vašich procházkách míjet a zastavíte se tam nebo se u nich vyfotíte, jako třeba Rockefeller Center, Chinatown, Little Italy, Katedrála sv. Patrika, Carnegie Hall, Battery Park nebo třeba Muzeum Madame Tussauds.

Při cenách dnešních letenek by byla škoda do New Yorku nevyrazit- za kulturou, nákupy, prohlédnout si vánoční výzdobu nebo jen tak relaxovat a kochat se okolím. Na výhodné letenky se mrkněte sem:

A nezapomeňte ani na cestovní pojištění, u mě ho máte za 1/2 ceny a s tarifem Excelent je krytí léčebných výloh 500 mil. Kč.

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhni si e-book ZDARMA:
  • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
  • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
  • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
  • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
  • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
  • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
  • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
  • Sady Omalovánek na cesty: