Luang Prabang- královská perla na Mekongu

Město Luang Prabang je bývalým sídlem laoských králů a jeho centrum bylo roku 1995 zapsáno na Seznam světového dědictví UNESCO.
Leží v severní části země na levém břehu řeky Mekong, která zde vytváří úchvatné meandry mezi kopci a odkud je nádherný pohled na západ slunce. Město je vzdáleno 425 km od hlavního města Laosu Vientianne, kam vede silnice 4. 13, ale Mekong zůstává také důležitou dopravní tepnou.
Město má zhruba 26 000 obyvatel a ročně ho navštíví více než trojnásobek turistů (město disponuje mezinárodním letištěm- spojení hlavně s thajským Bangkokem a kambodžským Siem Reapem.
Historie města:
   Mezi 8. a 13. stoletím se na území dnešního Laosu začínají formovat první městské státy. Ve 12. st. dobyl vůdce Khun Lo oblast na původním obyvatelstvu a Luang Prabang se stává hlavním centrem jednoho ze tří hlavních států. Tuto strukturu však narušuje mongolská invaze v roce 1253, která je namířena proti Khmerům. Po ústupu mongolských vojsk vznikají nová uskupení, jedním z nich byl i stát založený vládci Luangu. Přestože oficiálně stále podléhal mongolským vládcům Číny, Luang stal hlavní silou v severním Laosu. Kolem roku 1350 prchá princ po sporu se svým otcem do Khmérské říše, aby se o tři roky později vrátil a dobyl Luang Prabang- vzniká nová říše- Lan Xang (Země milionu slonů).
   Nová říše byla ohrožována Barmánci a Vietnamci (kteří Luang Prabang v roce 1479 vyplenili). Roku 1512 přiváží král Visunarat z Angoru zlatou sošku Budhy zvanou Pha Bang.
V roce 1560 v obavě před útoky z Barmy přesunul král Setthathirath I. sídlo lan Xangu do Vientianne (dnešního hlavního města Laosu). Soška Pha Bang byla zanechána v chrámu Muang Sieny Thong a jméno města bylo změněno na „Luang Prabang“ (Velký Pha Bang). Po dalších barmských invazích se říše stává jejich vazalem a roku 1707 se rozpadá. Luang Prabang se potom stává hlavním městem Království Luang Prabang, který byl vazalem Siamu (dnešního Thajska).
   V koloniálním období se Luang Prabang stává terčem zájmů Francouzů, kteří si tady chtěli vytvořit nárazníkovou zónu pro ochranu svých držav ve Francouzské Indočíně (v této oblasti spadaly pod Francii vietnamské kolonie Tonkin a Annam). Ti využívají neschopnosti místních vládců vypořádat se s nájezdy čínských loupeživých band a roku 1893 se Luang Prabang stává protektorátem Francouzské Indočíny (zároveň s královstvími Vientianne a Champasak).
   V roce 1953 získává Laos samostatnost a král Luang Prabangu, Sisavang Vong, se stává hlavou nezávislého Laoského království. Přestože hlavním městem bylo Vientianne, král své sídlo nepřestěhoval. Toto období rozkvětu ale netrvá dlouho, protože v roce 1975 dobyl město komunistický Pathet Lao. Následuje exodus obyvatel a význam města klesá. Do popředí dění se dostává až počátkem 90. let po znovuotevření Laosu světu a roku 1995 je historický střed města zapsán do seznamu Světového kulturního dědictví UNESCO.


Nejvýznamnější památkou města je budhistický kláštěr Xiang Thong, který pochází z poloviny šestnáctého století. Zdi kláštera pokrývají výjevy z laoské verze Ramajány a obrazy ze života Buddhy, takže je vlastně i učebnicí buddhismu. V klášteře byl také v roce 1961 uložen k poslednímu odpočinku král Sisavang Vang, první král novodobého samostatného státu.

Ve městě rozhodně musíte navštívit Královský palác, kde žila před svržení královská rodina.

Večer se ulice zaplní různými prodejními stánky se vším možným, já tam nakoupila spoustu suvenýrů a potom jsem celý zbytek cesty řešila, jak to narvat do jednoho batohu 🙂

A co si určitě nesmíte nechat ujít je pohled na západ slunce z posvátného kopečku nad městem, kde je i malý svatostánek.

My odtud jeli mikrobusem k nedalekým vodopádům v džungli, kde jsme se celý den koupali, byla to paráda.

S ubytováním zde není problém, je zde levno a ubytko seženete na poslední chvíli i ve větší skupince.

A jak se do Luang Prabangu dostanete?

Jednak se můžete do města dostat lodí po Mekongu, jak jsme to udělali my. Z města jsme zase do hlavního města Laosu Vientianne jeli autobusem a navíc je cca 3 km od města letiště, kam se dostanete třeba z Bangkoku.

Zajistěte si u nás výhodnou letenku:

Zajistěte si u mě výhodné cestovní pojištění za 1/2 ceny. U tarifu Excelent krytí léčebných výloh až do 500 mil. Kč.

Články o Thajsku si můžete přečíst ZDE:

Bangkok- sen, který si chci zopakovat

 

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhni si e-book ZDARMA:
  • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
  • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
  • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
  • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
  • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
  • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
  • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
  • Sady Omalovánek na cesty: