Krakow- polské královské město na Visle

V Krakowě jsem byla již několikrát, v různých ročních obdobích a pokaždé jsem si to neskutečně užila.

Krakow je úžasné historické město s uličkami jako ze středověku. Chvílemi jsem měla pocit, že se procházím starou Prahou. Není tedy divu, že je zapsán v Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Historické domy, kostely, upravované parky, starobylý hradní komplex Wavel… ale to už předbíhám, půjdeme na to pěkně postupně, co byste v Krakowě rozhodně neměli minout:

 1. Královský hrad Wavel s katedrálou– na hradě je možné několik okruhů, lépe rezervovat on-line předem, nemusíte se dostat. Za mě úplně není nutné dovnitř, sice hezké a zajímavý výklad, ale výzdoba strohá. Krásná je ale katedrála s královskými hrobkami a celý venkovní areál s nádvořím hradu, projděte se také na nábřeží, odkud je pohled na hradní komplex s katedrálou také úchvatný. Já jsem jednou lezla i nahoru na zvonici, odkud byl krásný pohled na město. Do velké části areálu je vstup zdarma, zpoplatněné jsou až vstupy dovnitř. Do katedrály je vstup zdarma, platí se až vstup do katakomb k hrobkám. Nahoře ve zvonici je také největší polský zvon zvaný Zikmund, je z roku 1520, vysoký 2 m, průměr 2,5 m a váží 11 tun.
 2. Královská cesta, která vede od královského Wavelu do historického centra až k Mariánskému náměstí (Rynek) se Soukenicí a kostelem sv. Marie. Je to nádherná cesta lemovaná historickými domy a kostely, vše krásně upraveno, povozit se můžete i v kočáru taženém koňmi.
 3. Kostel sv. Marie– je to barokní kostel se dvěma věžemi. Nižší věž měří 69 m a je na ní zavěšeno 5 zvonů, vyšší věž bývala věží strážnou s trubačem, který hlídal město a v případě požárů nebo útoků ohlašoval nebezpečí. Také se odtud hlásilo zavírání a otvírání městských bran. Při obléhání tatary byl trubač zasažen do krku a od té doby se na jeho počest hraje hudba pořád- tedy každou hodinu, pokud si počkáte, trubače můžete nahoře na věži zahlédnout. Je lepší zaplatit si vstupné (můžete jít hlavním vchodem pro věřící, ale uvidíte toho méně) 10 zl, interiér je krásně zdobený a je opravdu na co se dívat, nenechte si to ujít, je to jedna z nejkrásnějších sakrálních staveb. Můžete jít také za 15 zl nahoru na věž, odkud je krásný pohled na celé město, krásně uvidíte i Wavel.
 4. Soukenice (Sukiennice, Cloth Hall) na Hlavním náměstí- bývalé skladiště látek pro oobchodníky, dnes jsou zde suvenýry, koupila jsem si tam krásné náušnice s jantarem. Úchvatná stavba s podloubími, v létě skýtá příjemný stín a v zadní části jsou i restaurace. S ní je spojena i 70 m vysoká radniční věž z roku 1300. Vedle ní stávala i radnice, ta ale byla roku 1820 stržena. Soukenice stojí na hlavním náměstí hned vedle kostela sv. Marie a je velmi fotogenická, současné podoba je renesanční ze 16. století. Kolem všude postávají koňská spřežení, tak si opravdu připadáte jako pár set století nazpět. Všude na náměstí jsou kavárny a restaurace, můžete si vychutnat skvělou atmosféru, toto náměstí opravdu pořád žije. Večer jsou stavby hezky nasvětlené, příjemná procházka. Pokud si chcete dát oběd a ušetřit, sedněte si do restaurací v bočních uličkách- stačí pár metru od náměstí a ceny jsou o dost nižší. Jsou zde i krásné vánoční trhy, tak pokud váháte, kam se podívat v adventním čase, tak zde máte určitě velmi příjemnou odpověď.
 5. Můžete také navštívit podzemí (Podziemia Rynku), kam se vchází z boku Sukiennice. Je to v podstatě archeologické muzeum v působivém a originálním prostředí. Je zde také hernička pro děti.
 6. Pokud byste zde byli na delší dobu a s dětmi, můžete se zajet podívat do ZOO. Je na okraji města, menší, takže ji pohodlně projdete. Je tam i minizoo, kde děti mohou zvířátka krmit.
 7. S dětmi by se vám také mohla líbit na Hlavním náměstí u Soukenice (Rynek Glowny 23/3) Papugarnia Amazonia. Nazývají to papouščí show, ale v podstatě můžete jít na 20 min mezi papoušky a krmit je. Jsou tam i velcí, tak to budou děti určitě nadšené.
 8. Pokud budete chtít trošku uniknout z ruchu města, patnáct minut chůze z centra je krásná botanická zahrada.
 9. Pokud máte rádi obrazy a máte zálusk na da Vinciho, nenechte si ujít Dámu s hranostajem , od toho obrazu se totiž neodtrhnete. Dnes je obraz umístěn v Národním muzeu v Krakowě.
 10. Nedaleko Krakowa je ještě jeden světový unikát ze seznamu UNESCO? a to je solný důl Wieliczka, který patří k nejstarším světovým solným dolům. Byl v provozu nepřetržitě od 13. století až do konce 20. století. V minulosti ho navštívilo mnoho známých osobností včetně Billa Clintona nebo papeže Jana Pavla II. Ze soli jsou zde vymodelovány různé sochy včetně vlysu Poslední večeře podle obrazu da Vinciho. Můžete si vybrat ze dvou okruhů- turistický (zde uvidíte sochy a vlysy) a důlní. Vezměte si s sebou teplé oblečení, je tam totiž teplota kolem 17°, takže by vám v létě v tílku byla dost zima. Okruh trvá zhruba 2,5 hodiny, budete procházet asi 20 komorami, které vznikly těžbou soli během staletí. Celkově se těžilo v 9 patrech, přístupná jsou ale jen 3. Budete procházet Jen si zkontrolujte, jakou má důl otevírací dobu, až v Krakowě budete. Pokud jste tu autem, nedaleko dolu jsou 3 parkoviště, takže pohoda, anebo sem z Krakowa jezdí do Veličky autobus č. 304, poměrně často (zastávka Wieliczka Kopalnia Soli). Z centra Veličky jezdí k dolu mikrobusy.
 11.  a pokud vám to ještě nebude stačit, tak si určitě s dětmi nenechte ujít rodinný zábavní park Energylandia v Zatoru, je nedaleko Krakowa, můžete tam pohodlně dojet autem anebo klidně i taxíkem:-)

Jestli jsem Vás inspirovala k výletu do Krakowa, mrkněte na letenky a už jen běžte balit:-)

Nezapomeňte také na cestovní pojištění, u nás to máte za 1/2 ceny a krytí léčebných výloh klidně až do 500 mil. Kč.

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhni si e-book ZDARMA:
 • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
 • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
 • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
 • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
 • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
 • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
 • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
 • Sady Omalovánek na cesty: