Bangkok- sen, který si chci zopakovat

Už je to pár let, co jsem vyrazila na měsíční pouť po Asii, ale vzpomínky na ni jsou stále živé.

Stačí jen zavřít oči a slyším zase to cinkání a troubení na ulici, cítím vůni právě chystaného jídla na ulici a troufla bych si říci, že si dokáži velice přesně vybavit i chuť čerstvým džusů z čerstvého ovoce, které chutná úplně jinak než u nás.  Takový ananas se vám bude rozplývat na jazyku a jeho lahodnou chuť budete vnímat ještě půl dne 🙂

Byla to má první dlouhá dovolená a protože jsem trošku strašpytel, tak jsem se bála vyrazit sama a jela jsem s cestovkou. Bylo nás patnáct, malá skupinka.

Tak akorát, že můžete jezdit místními busy a tuktuky, ubytování zajišťovat až na místě a rozhodně se v pohodě vejdete do všech chýší v pralese, kde jsme také přenocovávali.

Po cestě nás čekala spousta dobrodružství, chrámů, paláců, krmení slonů, spaní na zemi na rohožích, trek v džungli a slepice atletky, zelený čaj v čínské vesnici, moje nejkrásnější plavba v životě- a to rychločlunem po Mekongu, pasová kontrola do Barmy, západ slunce na Luang Prabangem, který svou krásou učaroval nejen mě, ale evidentně i dalším pár lidem, protože je zapsaný na seznamu UNESCO.

Co si budeme povídat, byla to cesta plná legrace a nečekaných zvratů. Plavba vorem, kde se Franta pěkně zmáchal a jako manžel pan učitelky z toho byl dost nervózní, protože byl jasně poučen, kolik bacilů na nás po cestě číhá. Mě má kolegyně, co studovala biologii, poučovala také, ale brzy jsem musela sluchové receptory vypnout, protože potom bych se měsíc nebyla schopna najíst při představě, co v kterém soustu číhá a co to se mnou provede.

Mne cesta okouzlila natolik, že jsem nakonec o své cestě sepsala i humoristický cestopis, který je spíše soustavou na sebe navazujících povídek o všech našich příhodách.

Původně jsem si knihu začala psát jen tak pro sebe, ale všem kamarádům se líbila tak, že jsem ji nakonec i upravila do e-knihy:-)

A když už sem v tak dobré náladě při vzpomínkách na tu báječnou cestu, chci Vám udělat ještě větší radost a nabízím Vám ji JEN TEĎ ZA POLOVIČNÍ CENU.

Prostě polovinu ceny zaplatím za Vás, jak se Vám to líbí?

A jak tu boží cenu získat? Do Vaší objednávky zadáte jako slevový kód   Sleva50procent   a je to Vaše 🙂

 

 

A ukázku z knihy si můžete přečíst ZDE>>

No a až si dočtete ukázku z knihy a rovnou si ji za super cenu objednáte, můžete si přečíst cestopis o Bangkoku, který jsem psala pro mojí kamarádku, která se tam chystala:-)

Je to místo, které mi navždy zůstalo v srdci a já doufám, že se tam někdy společně podívám i s dětmi, už mám i plán cesty, co nám rozhodně nesmí uniknout 🙂

Tak se nechte inspirovat a třeba už také mrknete na nějakou tu letenku 🙂

Bangkok je hlavní město Thajského království. Leží na břehu řeky Čao Praya těsně před jejím ústím do Thajského zálivu. Pokud do země letíte, bude často i Vaším výchozím bodem. Když jsme vystoupili z letadla, měli jsme pocit, že jsme v prádelně. Z klimatizovaného letadla rovnou do teploty 40 stupňů a 90 % vlhkosti, což nás obojí provázelo po celou dobu pouti.

Po čase si člověk zvykne na to, že v podstatě po celou dobu nemá nikdy úplně suché oblečení, to je stále navlhlé. také musíte dávat pozor na foťáky/mobily/kamery a v podstatě všechna zařízení, dost často se rosí a chvilkami i stávkují. Na pokoji jsem je přes noc vytahovala z pouzdra a nechávala na nočním stolku „vysušit“.
    Ale zpět k Bangkoku– město se rozkládá na 482 km2(což je podobná plocha, jakou má Praha) a má zhruba 5,5 mil. obyvatel.
Původně to byla malá rybářská osada, kde se zastavovali obchodníci na cestě do Ayutthayi, ale roku 1782 sem král Ráma I. (člen dodnes panující dynastie Chakri) přesunul hlavní město Siamu.
    Název „Bangkok“ je vlastně jménem původní osady, která byla roku 1782 přejmenována na „Krung Thep“, což v překladu znamená „Město andělů“.

Oficiální ceremoniální název byl však mnohem delší a je nejdelším názvem obce na světě: „Krunghtep mahanakhon amorn rattanakosin mahintara ayutthaya mahadilok phopnopparat rajathani burirom udumrajaniwet mahasathan amornphimarn avatarnsathit sakkathatitaya visnukam prasit“.
V překladu to volně přeloženo znamená asi toto: „Město andělů, věčné a nádherné sídlo boha Indry, vznešené město, kde je uloženo devět skvostných drahokamů, královské město s mnoha velkolepými paláci a stavbami, věčné město, kde sídlí bohové a má svůj domov bůh Krišna, město stvořené bohem Višnuem“.
Z hlavy to asi vyjmenuje málokdo, takže zkrácený název byl nasnadě. U nás se používá název Bangkok, ale v zahraničí dosti často Krung Thep.
Město leží v tropickém pásmu, takže je ovlivňováno monzuny. Pro návštěvu bych proto nejlépe doporučila zimu, tedy období s nižším množstvím srážek a průměrnou teplotou kolem 26-28°C (listopad- duben).
Město je jedním z nejvíce turisticky atraktivních měst na světě a je směsicí kultur i architektonických prvků.

Můžete vedle sebe vidět staré chrámy i mrakodrapy, čínskou čtvrť, tržiště, noční kluby i luxusní rezidence. Tato všehochuť staveb nás provází po celou dobu putování Thajskem i celou Asií, střídají se chrámy, sochy budhy, chudší čtvrtě s bohatými rezidencemi.

Všude je bezpečno, chodíme po celém městě ve dne i v noci bez problémů v menších skupinkách i já samotná a nikde jsem se necítila jakkoliv nejistě.

Z Bankoku jsme během našeho měsíčního pobytu dvakrát vyráželi autobusem na noční přejezd (poprvé na sever do Chang Mai a podruhé na jih do mořského letoviska Krabi).

Několikrát jsme potkali osamělé cestovatelky ženy a všechny si chválily pohodu a bezpečí cestování po Thajsku.
Co se týče stravování, tak první dny jsme měli trošku obavy z jídel připravovaných na ulici, ale časem zjistíte, že není na výběr (buď rýže s kuřetem nebo buffalem z woku na ulici nebo tvrdé sušenky podivné chuti z obchodu- ty se nedají jíst věčně a hlad vítězí nad strachem).

V podstatě celý měsíc nikdo neměl střevní potíže, takže je to bezpečné stravování. Vše před vámi čerstvě usmaží a mají takový obrat jídla, že jim v podstatě nestačí nic oschnout a zkazit se.
Doporučuji také ochutnat různé ovocné koktejly míchané z čerstvého ovoce (většinou dávají do malých jednorázových igelitových „taštiček“ s brčkem).

Je to syté, chutné, v horku osvěží a navíc plné vitamínů, které vám při delším putování začínají chybět. Na výběr je spousta ovoce, některé ani nedokážu pojmenovat. Jen bych poradila nedávat si nikde do pití led, ani u ovocných koktejlů, ani v restauracích.

Nikdy totiž nevíte, z jaké vody ho kde připravují. Tomu jsem se docela zdárně vyhýbala.
Také se nám při stravování v Bangkoku moc neosvědčilo chodit na jídlo do jídelen a restaurací ve větších skupinkách (větší skupinkou rozumím počet lidí vyšší jak 4 kusy).

Vždy to trvalo alespoň hodinu (když přijdete ve dvojici, za deset minut máte vše na stole). Téměř pokaždé nanosili špatný počet talířů (a to neřeším jejich obsah, vždy popletli objednávky, ale po hodině už máte hlad a je vám jedno, jestli jste si objednávali rýži a přinesli nudle nebo obráceně).

Bohužel byl většinou počet talířů menší než náš počet- tak jsme se nějak museli podělit, další čekání už jsme vzdali. Další drama nastalo u placení, protože rozpočítat 6 lidí dalo často zabrat.
Co se týče dopravy po samotném Bangkoku, tak se neobejdete bez tuk tuku, což je pidi autobusek, do kterého se vejde tak deset lidí a zaveze vás za pár báthů, kam je libo.

Jen se nenechte zviklat, kdyby Vám chtěl řidič tuk tuku namluvit, že je zrovna ta památka, kam jedete dnes zavřená. To je zdejší oblíbený trik (nikde jinde jsem ho na cestách zatím nezaznamenala).

Řidič řekne po cestě turistům (poté, co nastoupili a zaplatili cestu do kýžené destinace- jakéhokoliv chrámu…), že je ta památka, kam zrovna chtějí jet, dnes bohužel zavřená, ale že je ochotně odveze jinam a nabídne jim jiný program.

Výrobnu nábytku (kterou vlastní jeho bratranec) z teakového dřeva, farmu orchideí nebo do obchodu s hedvábím (tu pro změnu bude asi vlastnit sestřenice) a podobně. Váš chrám samozřejmě zavřený není, ale řidičova rodina má zase něco vyděláno (ujišťuji Vás, že si každý něco koupí – alespoň lžičku z kokosového dřeva- je nádherně kropenatá nebo pár štočků hedvábí za pár dolarů).
Pokud uvažujete, že budete na severu pokračovat do Laosu, tak bude třeba zařídit si víza. Dají se koupit v Bankoku v malých cestovkách a trvá to do druhého dne (počítat tedy s tím hned na začátku, abyste měli vše vyřízené).

Pokud budete chtít navštívit i Barmu, tak tam se víza platí přímo na hranicích. Funguje to sice zvláštním způsobem (nechali jsme na hranicích pas a místo něj jsme dostali lístek s číslem, jaké se dávají v divadelní šatně, a pří cestě zpět jsme zase papírový cár vyměnili za pas.

Každý dostal kupodivu svůj a vše se obešlo bez jakýchkoliv potíží).
Co nesmíte při cestě do Bankoku vynechat:
1) na prvním místě je samozřejmě Královský palác, což je komplex mnoha chrámů, kterému vévodí královská kaple Wat Phra Kaeo s posvátnou sochou Smaragdového Budhy. Ta je nejposvátnějším thajským symbolem, a proto je o ni náležitě pečováno. Socha má tři oblečky, vždy jeden pro jedno roční období a sochu převléká samotný král. Soška je jen 70 cm vysoká a je z nefritu.

Na místě paláce stála původně čínská čtvrť, která musela být přesunuta o 3 kilometry na jih do oblasti dnes známé jako Sampheng (dnes je Sampheng Road známým tržištěm). Práce na Královském paláci a Chrámu Smaragdového Budhy byly dokončeny v roce 1785.

Palác leží na ploše cca 40 ha poblíž řeky Čao Praya.

2) Chrám ležícího Budhy Wat Pho– impozantní stavba; chrám, který byl postaven již v 16. st. nedaleko dnešního Královského paláce. Chrám byl několikrát přestavován a renovován. V komplexu je několik chrámů se čtvercovým podloubím zdobeným zlatými sochami Budhy. Nejcennější sochou je ale ležící Budha, což je 46 m dlouhá socha, vysoká 12 m a chodidla Budhy jsou vykládána perletí.

 

3) Wat Arun- Chrám červánků- leží na druhé straně řeky a má 79 m vysokou věž typu prang. Věž je zdobena drobnými ornamenty z porcelánu, které se krásně na slunci lesknou, nejpůsobivější pohled je tak při východu a západu slunce.

4) Doporučuji navštívit kromě nespočtu chrámů i tržiště (se suvenýry i jídlem včetně tržiště na řece), projet se tuk tukem, což je oblíbený a nejvíce používaný dopravní prostředek, zajet si za „město“ do manufaktur na zpracování teakového dřeva, na orchideovou farmu a podobně.

CHCI CESTOPIS ZA POLOVIČNÍ CENU 🙂

Prostě polovinu ceny zaplatím za Vás, jak se Vám to líbí?

A jak tuto skvělou cenu získat? Do Vaší objednávky zadáte jako slevový kód   Sleva50procent   a je to Vaše 🙂

 

Omrknu výhodné letenky:

Zajistěte si na svou dovolenou on-line cestovní pojištění s AXA Assistance s 50 % slevou. Máte vše vyřízeno za 2 minuty a můžete hned vyrazit 🙂

Další články z mé cesty si můžete přečíst ZDE:

Luang Prabang- královská perla na Mekongu

 

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

  • Stáhni si e-book ZDARMA:
  • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
  • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
  • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
  • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
  • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
  • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
  • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
  • Sady Omalovánek na cesty: