11 tipů, jak si ulovit ty nejvýhodnější letenky

Venku padá listí a sezóna prodloužených leteckých víkendů je v plném proudu.

Ceny se díky nízkonákladovým leteckým společnostem snižují, a tak už se dá dnes opravdu cestovat za hubičku.

V tomto článku se budu věnovat čistě jen výběru letenek, i když ušetři se dá spousta peněz i při placení, na ubytování a cestách třeba busem či pronájmech aut. Ale to sem nebudu motat, ať si nechám zase něco napříště 🙂

Tak co s letenkami?

Sepsala jsem pro vás pár základních pravidel, která jsou vcelku univerzální a díky kterým šetřím balík peněz:-)

 1. Kde hledat?

Můžete hledat na facebooku nebo webu různé vyhledávače a srovnávače letenek, jako třeba Skyscanner.cz, Pelikan.cz, Kiwi.com, ale někdy jsou dobré nabídky třeba i na Letuška.cz, i když úplně není na nízkonákladovky. Dále můžete k vyhledávání letenek využít i Momondo.co.uk, kayak.com (kayak má více jazykových mutací- přípony na konci- a ceny se na nich mohou lišit, takže pokud máte pevné datum i destinaci, prozkoumejte i je),  azair.cz.

Toto jsou klasické vyhledávače letenek, ale jsou další weby, které každý den vyhledávají a publikují nejzajímavější slevy a cenové hity. Jako třeba cestujlevne.com, jaknaletenky.cz, happyfly.cz, letenkyzababku.sk

Stejnou službu máte i na tomto webu, kde v sekci Levné letenky hledám nejen zajímavé ceny do nejvyhledávanějších destinací, ale i aktuální slevy a promoakce, kdy jsou letenky opravdu za hubičku. K tomu jako přídavek třeba tipy, kam se v místě podívat, co prostě rozhodně nesmíte minout. Můžete zde také zanechat i svůj mail a tipy na nejzajímavější slevy budete dostávat i vy.

2. Nízkonákladové letecké společnosti

To by tak nějak vydalo na samotný článek, ale pokusím se to sem vměstnat to nejdůležitější. Jsou to třeba Ryanair, Smartwings, Easyjet, Wizzair nebo Volotea.

Nízká cena, omezený servis, za vše se doplácí. Třeba minimální rozměry zavazadel (přehled ZDE) zdarma v ceně letenek.

Vše je ale vyváženo cenami v řádu stovek korun po celé Evropě. A upřímně, ruku na srdce, na prodloužený víkend nepotřebujeme velký kufr, stačí si připlatit jeden malý příruční pro rodinu a něco se vejde i to těch batůžků zdarma. I sváču si klidně přibalí z domu, ty dvě hodiny v letadle to vydržím a dětem beru z domu, protože se mi nechce dávat padesát korun za každý croissant na letišti, kdy tam děti dostávají vždy největší hlad 🙂

Podívejte se i na jejich webu, často tam dávají různé promoakce a dá se na letenkách dost ušetřit.

3.Pokud nemám pevné datum ani destinaci

Na prodloužené víkendy po Evropě létám jen tak, podle toho, jaké letenky jsou zrovna v jakém čase za výhodnou cenu. Pokud máte pevné datum, u vyhledávačů se dá dost často nastavit třeba +/- den dva, pokud je letenka s odletem o den dříve o dost levnější, proč toho třeba nevyužít, i když letíte služebně, malý výlet nikdy neuškodí 🙂

Ke konkrétní destinaci se mi pak velmi dobře vybírají termíny buď na Pelikán.cz, viz. obrázek. V levém sloupečky jsou odlety s cenami a v pravém sloupečku příletové termíny z destinace s cenami. Takže hned na první pohled vidím, za kolik a kdy poletím a přiletím a poskládám si tak nejvýhodnější cenu za obě cesty.

nebo cenové variace pro různé přílety a odlety vidím super přehledně na Kiwi.com zase tímto způsobem, oba jsou podle mně velmi přehledné a na první pohled vidím, co je pro mě za daných časových možností nejlepší.

Na Kiwi se Vám vždy pří výběru destinace a termínu objeví „Tabulka cen“, viz. 1. obrázek zde:

Když na ni kliknete, rozbalíte se Vám cenová tabulka s tím že nahoře si posouváte data odletu a vpravo data příletu a na každou časovou kombinaci se vám ukazuje aktuální cena. Na druhém obrázku tak vidíte, že nejvýhodnější cena v daném časovém období je 894,- Kč, a to když poletím tam 21.1. a zpátky 25.1. To je cena číslo 1. Ale pokud bych chtěla zůstat v destinaci ještě o den déle až do neděle, tak pak se mě týká cena 2, tedy 1048,- Kč.

Pokud si koupíte letenky přes Kiwi.com, počítejte s tím, že on-line odbavení musí proběhnout do 48 hodin před odletem, jinak se budete odbavovat až na letišti za příplatek tuším 55 EUR za osobu, což by letenku dost prodražilo.

Také pozor na zavazadla. Pokud máte více letenek na jeden nákup (což tak člověk většinou dělá), tak pokud chcete přidat nějaké zavazadlo, musí ho tak mít všichni. Není tedy možné dokoupit si třeba jedno odbavené zavazadlo, musí ho mít všichni nebo nic.

Také při platbě letenky v posledním kroku plaťte vždy v korunách , ať banka přepočítá kurzy na eura při strhávání z účtu. Třeba Ryanair má přednastaveno „fixní kurz na dolary“, takže vám to nevhodným kurzem přepočte na dolary a banka zase na koruny a ztrácíte při dvojí směně a ještě nevýhodným kurzem letecké společnosti. Mohou se to zdát jako drobné, ale pokud třeba letíte 4 lidi, tak při čtyřech zpátečních letenkách jsou to už klidně řádově stovky korun.

Také pozor na víza, zda jsou do dané země třeba. Myslete na ně v dostatečném předstihu a letenku kupujte tak, abyste si je stačili včas zajistit.

Pelikan.cz má zase super funkci pojištění storna pro případ, že byste nemohli odletět. Dá se přiobjednat při koupi letenky. Je to bezva obzvláště pokud kupujete letenky v delším předstihu (což je dost často 🙂

4. Vypusťte psy

Pokud vím, kam bych chtěla na další dovču, není problém si u srovnávačů zadat tzv. Hlídací psy. Vyberete si destinaci a zadáte cenovou hladinu, o kterou chcete informovat, až na ni cena „vaší“ letenky klesne.

5. Nebojte se sousedních letišť

Samozřejmě záleží, kde bydlíte, jak daleko letíte a kolik vzdálenějším letištěm ušetříte.

K ceně letenky si přičtěte i cenu cesty a čas, pokud si vyberete vzdálenější letiště. Ale na druhou stranu je pro jižní Moravu Vídeň a Bratislava blíže, stejně tak pro severní Moravu Katowice, kde často zařizuji odlety. Pro 50% slevu na parkování na letišti Katowice mrkněte sem na jejich web. Nebo můžete do Katowic dojet vlakem a odtud pohodlně místní MHD, na letišti jste do hodiny, není problém. Pokud letí v nočních nebo ranních hodinách, bude třeba i lepší tam jednu noc přenocovat, mrkněte SEM.

Na obě zmíněná letiště jezdí třeba i Flixbus (ano, přímo na letiště), dále pak není problém dojet s ním do Drážďan, Berlína či Mnichova. Lístky si kupte co nejdříve, jednak ať máte jistotu, že na vámi požadovaný čas budou, a jednak můžete vychytat hezké ceny nebo slevy (na soutěž o 30 % slevové kódy na Flixbus mrkněte k nám na FB a ušetřete tak desítky korun).

Při vyhledávání můžete ručně zadat i další letiště nebo třeba Kiwi.com má i funkci „radius 250 km“ a když zadáváte odletové letiště a dáte Praha, nabídne vám to pod tím hned i možnost „Praha + 250 km“ a když na to kliknete, přidají se všechna letiště v dané vzdálenosti.

Stejně tak se i dívejte na letiště, kam přiletíte. Třeba v Londýně z letiště Standset (STN) pojedete o dost déle a dráže než z ostatních letišť.

Pokud letíte mimo Evropu a na letenkách dost ušetříte, nebojte se klidně i Frankfurtu.

Naplánujte si ale vždy dost času na cestu, aby vám letadlo neuletělo kvůli nějaké dopravní zácpě. Klidně přijeďte den předem, zajistěte si bydlení a udělejte si malý výlet. Pauza mezi dlouhou cestou a dlouhým letem se vždy hodí 🙂

6. Kdy hledat a kupovat?

Obecně jsou nejvýhodnější ceny vždy 2-3 měsíce před plánovaným odletem, ale mohou být i nějaké promoakce v kratším termínu, třeba jeden z nejznámějších českých vyhledávačů Pelikán.cz nabízí i velmi výhodné letenky.

Bývá i o nějaké procento levnější nakupovat v úterý nebo v neděli (nemyslím tím den odletu, ale skutečně den nákupu).

Naopak den odletu bývá nejlevnější v úterý a středu.

7. Anonymní vyhledávání

Možná si říkáte, že nejste žádný James Bond, abyste byli v utajení, ale tady se vám to vyplatí. Také jste si všimli, že když se podíváte na stejnou cenu podruhé nebo potřetí, už je vyšší? Srovnávače cen si pamatují vaše přihlášení… jak prosté…

8. Akce berte hned

Pokud se jedná o opravdu velké slevy, výhodné nebo chybové tarify, na nic nečekejte, žádné dlouhé plánování, obvolejte rodinu nebo pár kámošů a hned kupujte. Za dva za tři dny (někdy i hodiny) už je po legraci…

9. Vyhněte se svátkům

Pokud v dané destinaci opravdu nepotřebujete být na dané svátky, raději se těmto termínům jako jsou vánoce, silvestr, velikonoce (a pozor i na místní svátky) vyhněte. Nejen, že jsou dražší letenky, ale stejné to bude i s ubytováním, v místní dopravě a na všech památkách se potom budete těsnat a stát dlouhé fronty.

10. Zpáteční letenky

Obecně bývají levnější zpáteční lety, ale může se stát, že někdy vyjde levněji nakoupit dvě samostatné letenky. Omrkněte to, nic za to nedáte. Prostě si jen porovnejte cenu jedné zpáteční a dvou samostatných letenek.

11. Nejlevnější ≠ (nemusí nutně) Nejlepší

Asi taková závěrečná rada: „Řiďte se selským rozumem.“

V poslední době vidím všude na internetu hon na nejlevnější letenky, ale je vždy potřeba dívat se na to z více úhlů:

 • jaká letiště, jak jsou ode mne nebo ubytování vzdálená, kolik času a peněz mne bude stát cesta na ně/ z nich
 • kolik dnů mám v destinaci, ať tam neletím na otočku, raději si něco připlaťte a zůstaňte déle (pokud neletím na pracovní schůzku, tak chci asi v Londýně zůstat déle než jeden den…)
 • v kolik hodin jsou odlety? Budu muset jet taxíkem nebo bude v té době jezdit MHD? A pokud na místo přiletím večer/ v noci, tak vlastně o den přicházím, o kolik je třeba dražší nějaký ranní let, ať mám den navíc?
 • je to přímý let nebo s přestupem? jak dlouhý je přestup, ať netrčím moc času na letišti nebo naopak mohu čas využít k prohlídce města, kde přestupuji?
 • jaká bude v destinaci sezóna? Nebude tam zrovna období monzunů? brrrrr, tak tam teda nejedu… Ale zase třeba prodloužené víkendy po Evropě můžete kdykoliv, i v zimě je v Londýně, Barceloně, Krakowě či Kodani fajn, projdete si muzea, památky, dáte večeři, kávu a jen tak si užijete atmosféru, klidně i tu předvánoční.
 • Třeba teď koncem října vidím dost letenek třeba i na Korfu, Kypr… proč si nevyjet někam se zahřát? To přece nevadí, že není vrcholná sezóna a asi to nebude na koupání… dýchám slaný vzduch, pronajmu auto a procestuji místa ostrov, což by mě třeba v létě ve vedru až tolik nebavilo… záleží na tom, co od toho čekáte a s jakými podmínkami počítáte:-)
 • nízkonákladové letecké společnosti prodávají letenky samostatně, tak pozor, pokud tam máte nějaký přestup, abyste měli dost času a letadlo vám kvůli zpoždění předchozího letu neuletělo. U samostatných není garance, krytí ani zodpovědnost a jste bez letenky…

Protože se mi do článku nevešlo všechno, co jsem Vám chtěla na cesty poradit, vytvořila jsem pro Vás e-book ZCELA ZDARMA „Jak na výhodné letenky“, který si můžete stáhnout ZDE:

Anebo jsem Vás rovnou zlákala k výletu? Mrkněte jen tak nezávazně na letenky 🙂


Další články o letenkách si můžete přečíst zde:

On-line odbavení u nízkonákladových leteckých společností

Příruční zavazadla nízkonákladových společností

Miluji cestování a svobodu. Více o mně a mém cestování si můžete přečíst zde. Proto hledám každý den vychytávky a způsoby, jak si vše zjednodušit a v pohodě prožívat čas se svými dětmi, cestovat po Čechách i po větě a užívat si svůj život... Jsem také autorkou e-románu o lásce a cestování "Cena za lásku" a humoristického e-cestopisu "Sbaleno na cesty: Thajsko" o měsíční pouti po jihovýchodní Asii ; dále jsem pro Vás nejen na cesty sepsala knihu o focení nejen pro děti e-booku o focení "Návod k jedinečné fotografii v 21 lehkých krocích". Jsou pro vás nachystaná "dvojjazyčná pexesa s angličtinou a španělštinou k hravému učení cizích jazyků" a v neposlední řadě knihy a on-line kurzy pro všechny podnikatelky a ty, co pracují na volné noze, o všem, "co se Vám bude v podnikání hodit a nastartuje to Vaše zisky" V poslední době mi úplně učarovaly relaxační a harmonizační omalovánky a několik sad jsem vytvořila i pro Vás třeba Relaxační a harmonizační omalovánky 1. díl nebo MANDALY za symbolickou cenu Můžeme se také spolu potkávat na Facebooku stránkách Balikidi nebo na Facebooku uzavřené skupině
Komentáře

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.

 • Stáhni si e-book ZDARMA:
 • ZA POUHOU 1 KČ získejte nejlepší „Angličtinu na cesty“ od jedničky na trhu, klikni si na obrázek:-)
 • Ulovte si výhodné letenky do celého světa i Vy…
 • Kompenzace za zpožděné a zrušené lety
 • Zařiďte si na cesty pojištění za 1/2 ceny
 • Nejprodávanější z mého e-shopu aneb co se může na cestách hodit:
 • Humoristický cestopis o mé měsíční pouti po Asii
 • Kniha nejen pro děti, jak si přivézt z dovolené krásné fotky
 • Sady Omalovánek na cesty: